Press "Enter" to skip to content

Неопходност допуне законске регулативе

  • Настављен јавни дијалог у области метролошких прописа који регулишу мерење утрошене воде

  • Покренута иницијатива за допуну регулативе која се односи на ванредне прегледе кућних водомера након сервисирања

Марко Перишић, Зоран Дамјановић и Љиљана Мићић (слева на десно)
Марко Перишић, Зоран Дамјановић и Љиљана Мићић (слева на десно)

У Привредној комори Србије јуче је одржан састанак Удружења за технологију воде и санитарно инжењерство (УТВСИ), Удружења водовода и канализације Србије,  представника предузећа водовода и произвођача мерне опреме са представницима Министарства привреде, Сектора за квалитет и безбедност производа и Дирекције за мере и драгоцене метале. Из Дирекције у раду су учествовали Љиљана Мићић и Зоран Дамјановић, а из Министарства Јелена Иванчевић и Жељко Лалић.

Реч је о иницијалном сусрету за наставак јавног дијалога који би требало да допринесе унапређењу законске регулативе, односно прописа који се односе на ванредне прегледе и оверавање кућних водомера након сервисирања.

Предраг Богдановић, председник УТВСИ, поздравио је присутне и нагласио да још увек има много тешкоћа и проблема који траже хитна решења, како би се остварио заједнички циљ да се у употреби нађу само водомери са важећим жигом. До тих решења би требало да дођемо до краја ове године, јер од следеће на снагу ступа нови правилник.

„Захваљујемо се свим учесницима у досадашњем дијалогу, а посебно Дирекцији за мере и драгоцене метале и Сектору за квалитет и безбедност производа Минстарства привреде“, рекао је у наставку др Бранислав Танасић, стручни сарадник УТВСИ. „Велики посао је завршен, али остало је да се ускладимо и нађемо решења за ситуацију која се не односи на дораду правних аката, него на практичне проблеме из области сервисирања водомера. Зато апелујемо на добру вољу свих учесника у дијалогу да пронађемо решења која би била прихватљива за све“.

Договорено је да ће активности на изради предлога наставити Радна група која је учествовала у претходном дијалогу, уз учешће представника Сектора за квалитет и безбедност производа и Дирекције за мере и драгоцене метале, који ће бити именовани.

Подсећамо да је Европски парламент пре две деценије донео MID директиву (Measuring Instruments Directive), у намери да уреди тржиште десет врста мерних инструмената, да би се обезбедила равноправна тржишна позиција субјеката који их користе у пословању.

На путу хармонизације са прописима Европске уније,  MID директива нам је донела донела нове прописе. После неколико одлагања, Правилник о мерилима примењује се од почетка 2024. године, а Правилник о оверавању водомера треба да се примењује од почетка 2026. Реч је о водомерима који се употребаљавају у домаћинствима, пословним просторима и лакој индустрији.

Тим правилником прописују се начин и услови периодичног и ванредног оверавања водомера који су предвиђени за мерење запремине чисте, хладне или загрејане воде за употребу у домаћинству, пословном простору и лакој индустрији, захтеви које водомери морају да испуне при оверавању, као и начин утврђивања испуњености захтева за водомере.

О тој теми са великом забринутошћу најозбиљније се расправљало на Форуму вода 2023. године. Примена низа нових решења која је требало да постану обавезујућа почетком 2025. изазвала је бурну дискусију. Указано је да у скоро свим областима, од техничко-технолошких до тржишних, нема услова за примену документа у назначеном року, па је дошло до наставка дијалога и одлагања примене новог правилника за почетак 2026.