Press "Enter" to skip to content

Poslovanje kao nemoguća misija

  • Komunalni sektor se našao pred teškim izborom: koje propise poštovati kada su svi obavezujući, a odredbe jednih isklјučuju mogućnost primene drugih?

Poslovanje kao nemoguća misija

Krajem oktobra na snagu je stupila Uredba o utvrđivanju elemenata godišnjeg programa poslovanja javnih preduzeća za 2024, odnosno trogodišnjeg programa poslovanja za period 2024-2027. U Smernicama koje su sastavni deo Uredbe, pored ostalog, stoji da se ukupna godišnja masa sredstava za zarade zaposlenih može uvećati najviše za 10 posto u odnosu na 2023. godinu. Prethodno je, u skladu sa Zakonom o radu, minimalna cena rada za narednu godinu porasla za 17,8 procenata.

Komunalni sektor, koji zapošlјava preko 50 hilјada radnika, našao se na novim poslovnim mukama, jer ogroman broj zaposlenih prima upravo minimalnu, ili zaradu „blisku“ minimlacu.

Tim povodom Poslovno udruženje komunalnih preduzeća Komdel uputilo je Vladi i nadležnim ministarstvima Inicijativu za izmenu Smernica, kojoj se ovom prilikom pridružujemo.