Press "Enter" to skip to content

Srpski vodovodi u borbi protiv koronavirusa

  • Evropski centar za kontrolu i prevenciju bolesti i Svetska zdravstvena organizacija za dezinfekciju preporučuju razblaženi rastvor natrijum-hipohlorita (0,1 posto) i etanola u koncentraciji iznad 70 odsto
  • Naši vodovodi uklјučili su se u proizvodnju i distribuciju razblaženog rastvora natrijum-hipohlorita, koji omogućava dezinfekciju javnih površina
Očekuje se proizvodnja i isporuka dovolјnih količina rastvora za dezinfekciju javnih prostora, prvenstveno oko bolnica, zdravstvenih ustanova i objekata od strateškog značaja

Foto:   www.rtv.rs

Preporučeni dezinficijensi, natrijum-hipohlorit u rastvoru koncentracije 0,1 posto i etanol u koncentraciji 62-71 odsto, pokazali su se veoma efikasnim u borbi protiv virusa sarsa, pa svetski i evropski stručnjaci očekuju da će biti efikasni i sada, u uništavanju koronavirusa. U jednom od dokumenata Svetske zdravstvene organizacije kaže se: „Humani koronavirusi mogu opstati na neživim površinama do devet dana. Dezinfekcija površina natrijum-hipohloritom (0,1 odsto) ili etanolom (62-71 posto) značajno smanjuju infektivnost koronavirusa na površinama u roku od jednog minuta. Očekujemo slične efekte i protiv Sars-CoV-2.“

Osim niza drugih preventivnih mera, srpski vodovodi su se aktivno uklјučili u borbu za dezinfekciju javnih prostora. Novosadski, kruševački i JKP „Vodovod“ Sremska Mitrovica, za sada, počeli su proizvodnju i distribuciju rastvora natrijum-hipohlorita. Kako je objavila Radio-televizija Vojvodine, iz novosadskog vodovoda je krenula isporuka ovog rastvora, koja će, kako je saopšteno, zadovolјiti ne samo potrebe Novog Sada. U mitrovačkom „Vodovodu“ proizvodnjom i distribucijom trenutno pokrivaju potrebe Sremske Mitrovice, a u Kruševcu počinje porizvodnja koja će podmiriti potrebe ovog grada, ali i mnogih drugih, od Kragujevca, do Pirota, Vranja, Sjenice, Užica…

Natrijum-hipohlorit je supstanca koju vodovodi koriste za dezinfekciju vode, a koristi se i za dezinfekciju javnih površina. Na sreću po nas, u Crvenki  postoji preduzeće „Sigma“ koje je proizvođač opreme za proizvodnju vodenog rastvora koji zadovolјava preporuke EU za dezinfekcijom u ovakvoj situaciji. Inače, nerazblaženi natrijum-hipohlorit je varikina, sredstvo koje zahteva veliki oprez pri upotrebi. Rastvor adekvatne koncentracije, kao efikasan dezinfektant, nije u slobodnoj prodaji, ali u „Sigmi“ navode da su spremni da Vladi Srbije isporuče količine koje mogu da proizvedu i tako pomognu sprečavanju širenja epidemije.