Press "Enter" to skip to content

Prioritet svih prioriteta

  • Rezerve vode i raspoloživost dovoljnih količina kvalitetne vode za piće strateški su resurs i preduslov za život i razvoj svake zajednice

  • Zato je održivi razvoj vodnog sektora i preduzeća vodovoda i kanalizacije, kao njegovog činioca, jedan od najznačajnijih zadataka državnih institucija na centralnom i lokalnom nivou

„Rešavanje naraslih problema u sektorima zaštite voda od zagađivanja i vodosnabdevanja presudno zavisi od volje Vlade Srbije i nadležnih institucija da ih prepoznaju i podignu na listi svojih prioriteta“, istakao je Slobodan Minić, specijalni savetnik Fiskalnog saveta Srbije, na novembarskom Forumu voda.

Resursi ekološki čiste vode i kvalitetne, higijenski ispravne vode za piće nesporno su strateški najznačajniji resursi svake države. Njihova važnost se toliko podrazumeva da se o njoj veoma retko govori i piše. Naravno, osim u slučajevima akcidenata i različitih tehničko-tehnoloških ispada sistema. Iako bi upravljanje vodama i organizovani napori za održivi razvoj preduzeća vodovoda i kanalizacije trebalo kontinuirano da budu u fokusu nadležnih sektorskih politika, čini se da su mnoge teme iz ove oblasti dobile nešto veću pažnju tek kada su dospele na dnevni red pristupnih pregovora sa Evropskom unijom.

U tom smislu najveću pažnju odmah su privukle cifre koje se odnose na visinu neophodnih investicija u ovu oblast da bi se ona dovela do nivoa kakvog zahtevaju standardi EU. O tome je, pored ostalog, govorio Slobodan Minić, specijalni savetnik Fiskalnog saveta Srbije, u izlaganju „Investiciona politika za održivi razvoj vodnog sektora u Srbiji“. Izlaganje je saopšteno u okviru sesije „Institucionalni okvir vodnog sektora“ na novembarskom Forumu voda u Beogradu.

Tom prilikom gospodin Minić je saopštio da se u narednih 10 godina očekuju javne investicije od oko osam i po milijardi evra, od čega će najveći deo, oko šest milijardi, biti uložen u sektor voda (oko 1,5 milijardi u proizvodnju i distribuciju vode za piće i nešto manje od 4,5 milijardi u sisteme za odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda).

„Visina ulaganja koje najavljujete obuhvata cifre o kojima preduzeća vodovoda mogu samo da sanjaju“, rekao je tada Nebojša Jakovljević (na slici levo), direktor kragujevačkog vodovoda, predsednik Skupštine našeg udruženja i jedan od moderatora spomenute sesije. „Godinama očekujemo investicioni pomak, jer naši sistemi su izgrađeni pre više decenija i vape za revitalizacijom. Osim toga, mnogo je elemenata poslovne politike, poput politike cena, zabrane zapošljavanja u javnom sektoru.., koji su otežali poslovni položaj preduzeća vodovoda do te mere da se dovodi u pitanje kvalitetno obavljanje osnovnih delatnosti.“

Zaključujući izlaganje na Forumu, Slobodan Minić je rekao: „Rešavanje naraslih problema u sektorima zaštite voda od zagađivanja i vodosnabdevanja presudno zavisi od volje Vlade Republike Srbije i nadležnih institucija da ih prepoznaju i podignu na listi svojih prioriteta. Nakon uspešno završene fiskalne konsolidacije, već od 2019. godine postoje rasploživa budžetska sredstva koja je moguće usmeriti za izgradnju nedostajuće i revitalizaciju postojeće infrastrukture u vodnom sektoru. Pored toga, preduslov za potrebno povećanje javnih investicija u ovoj oblasti jeste i poboljšanje institucionalnog okvira – uključujući ljudske kapacitete, jasniju podelu nadležnosti i odgovornosti između različitih ministarstava i definisanje odnosa između centralnog nivoa vlasti i lokalnih samouprava.“